Série moderovaných diskuzí a rozhovorů o udržitelném rozvoji a společenské odpovědnosti firem

Tagy:
Série moderovaných diskuzí a rozhovorů s tematikou udržitelného podnikání a společenské odpovědnosti ve firmách hledá odpovědi na otázky směřování k udržitelnosti nejen jednotlivých odvětví, ale celé společnosti.
1. Digitalizace a vliv změn na zaměstnance

Nakolik se nejistoty a změny ve společnosti posledních let projevují v psychice a chování zaměstnanců? Dají se příznaky syndromu vyhoření změřit? Jaké změny přinese digitalizace na trhu práce? A proč na ně skoro polovina pracující populace není připravená?

2. Změna k lepšímu a dekarbonizace

Jaký je rozdíl mezi počítáním uhlíkové stopy, kterou firma vytváří a zaváděním strategie ESG? O kolik procent ročně svou uhlíkovou stopu firmy opravdu snižují? A jak se dekarbonizace vlastně počítá?

3. Cirkulární ekonomika, recyklace, zálohování PET lahví

Proč se v Česku odpad tak málo recykluje, i když ho tři čtvrtiny Čechů třídí? Co nejvíc vyhazujeme a může naše chování změnit třeba finanční motivace zálohovaných PET lahví a plechovek? Jak si vedeme v recyklaci, zálohování, ale i v domácím kompostování ve srovnání se zbytkem Evropy?

4. Rozhovor: Roman Kýr, Henkel

Proč jsou ekologické výrobky dražší? A připlatí si za ně zákazníci? Jak Češi přijímají bezobalovou drogerii? Kde jsou limity v recyklaci obalových materiálů? Co je plastic bank? A jak aktivně se zapojují zaměstnanci do firemních projektů podporujících udržitelnost?

5. Rozhovor: Alessandro Pasquale, Mattoni 1873

Proč je Česko tak pozadu v zálohování lahví, když v okolních zemích systém zálohování dobře funguje? A může fungovat zálohování i u plechovek?

6. Transformace české energetiky

Jaké cesty má před sebou česká energetika k dosažení klimatické neutrality a kdy bychom jí mohli dosáhnout? Proč se projekty OZE odkládají a čekací lhůty na realizace fotovoltaických elektráren se prodlužují? A jaké změny je potřeba udělat pro to, aby Česko současnou příležitost transformace své energetiky dokázalo využít?

7. Rozhovor: Kateřina Bohuslavová, Skupina ČEZ

Jak přistupuje energetický gigant k udržitelnosti a jak se v jeho přístupu projevila válka na Ukrajině? Co je decentralizovaná energetika a potřebuje Česko jadernou energii? Proč mají ratingové agentury různé standardy měření dat energetických firem? A co všechno se kromě emisí vlastně měří a hodnotí?

8. Zelená energetika a ESG

Kdy se vyplatí instalace solárních panelů? Jaká je jejich návratnost a jsou pro ně vhodné všechny budovy? Proč se jich v průmyslových areálech neinstaluje víc? Co jsou to EPC projekty? A jak fungují? A co na fotovoltaiku a elektromobily říkají požární normy a pojišťovny?

9. Investice do infrastruktury a obnovitelných zdrojů

Proč má český průmysl oproti Německu nízkou přidanou hodnotu? Jak by měla vypadat energetická transformace Česka a jaké projekty banky podporují? Co jsou to zelené bondy? A jsou české firmy a samosprávy připraveny investovat do obnovitelných zdrojů energie?

10. Rozhovor: Jaroslav Ďuriš, WERO Holding

Jak fungují bioplynové stanice? A kde se dají využít jejich ostrovní řešení? Proč u nás zatím není bioplyn rozšířený a v čem je jeho budoucnost? Jaké jsou dnes možnosti jeho financování?

11. Boj proti plýtvání potravinami

Kolik nespotřebovaného jídla se ročně vyhodí v našich domácnostech? Kolik už u výrobců a kolik v prodejnách? Proč jídlem plýtváme a co firmám brání jej darovat? Kdy se stává výrobek neprodejným a co se s ním pak děje? A proč se o nespotřebovaném jídle v jídelnách raději moc nemluví?

12. BIM a digitalizace stavebnictví

V čem mění využívání dat procesy plánování a projektování současných staveb? Co v praxi BIM přináší projektantům, investorům a uživatelům nových budov? Co jsou digitální dvojčata a v čem je rozdíl mezi BIM a staršími 3D programy? A jak se bude stavět v budoucnosti?

13. Rozhovor: Simon Johnson, Crestyl

Patří mezi nejvýznamnější developery v regionu střední Evropy, přetváří brownfieldy, ale také renovuje historické paláce. Tvrdí, že má udržitelnost ve své DNA. Crestyl rád staví multifunkční projekty a přináší do zanedbaných lokalit nový život. Jak jde dohromady byznys s udržitelností a společenskou odpovědností?

14. Dřevostavby a udržitelné stavebnictví

Proč u nás v posledních letech stále častěji vznikají dřevostavby? A je jejich výstavba opravdu ekologická? Máme pro jejich širší využití v našich lesích dostatek dřeva? A jak je to s jejich energetickou efektivitou, bezpečností a hořlavostí? 15. Šetrné budovy pro budoucnost Může být stavebnictví úplně bezemisní? Jsou největší rezervy ve snižování emisí při jejich výstavbě nebo v provozu? A je udržitelné stavět budovy pro dočasné užívání? Co jsou kombinované stavby a proč se u nás dřevostavby zatím příliš neprosadily?

16. Rozhovor: Ondráš Přibyla, ekolog

17. Rozhovor: Anna Kárníková, Hnutí Duha Moderuje Michala Hergetová