Moderované diskuze a rozhovory o udržitelném rozvoji a společenské odpovědnosti firem

Druhý ročník série moderovaných diskuzí a rozhovorů s tematikou udržitelného podnikání a společenské odpovědnosti ve firmách hledá odpovědi na otázky směřování k udržitelnosti nejen jednotlivých odvětví, ale celé společnosti.

1. Dekarbonizace Česka Jak rychle jsme schopni dekarbonizovat Česko? Proč byl rozjezd fotovoltaiky tak pomalý a jak k jeho urychlení napomohla válka v Ukrajině? Co dělá stát pro to, aby snižování uhlíkové stopy bylo atraktivní nejen pro firmy, ale i pro běžné občany? A jsou dotace vůbec potřeba? Diskuze o snižování uhlíkové stopy Česka, obnovitelných zdrojích energie a ESG strategiích firem, ale také o nutnosti snižování energetické náročnosti budov a průmyslu, se zúčastnili: ředitelka odboru politiky životního prostředí MŽP Anna Pasková, Roland Hofman z developerské firmy Urbanity, zakladatel mezinárodní energetické firmy Solek, Zdeněk Sobotka a ředitel odboru energetické účinnosti a energetických úspor MPO Ján Čiampor.

2. Ochrana biodiverzity a vodních zdrojů Proč je úbytek druhové rozmanitosti jedním z největších problémů celé planety? A proč s tím souvisí nárůst odpadů v mořích? Jak si stojí biodiverzita v naší krajině? Zlepšuje se u nás situace s odpadky ve volné přírodě a zamezí litteringu zálohování PET lahví? Opravdu chtějí některé firmy přísnější pravidla než jaké jim ukládá stát? A co všechno přinese taxonomie EU? Nejen o úbytku a ochraně biodiverzity a vodních zdrojů, o cirkulární ekonomice, změně klimatu a udržitelném přístupu k výrobě a spotřebě, ale také o nefinančním reportingu ESG, dotacích a současné a budoucí legislativě, diskutují Jaromír Bláha z Hnutí Duha, Klára Hálová z Mattoni 1873, David Surý z Ministerstva životního prostředí a Pavlína Kulhánková z Ministerstva průmyslu a obchodu.

3. Společenská odpovědnost firem a ESG Jaký je rozdíl mezi CSR a ESG? Podle čeho se firmy rozhodují o tom, jakou aktivitu podpoří a proč svou finanční podporu vnímají jako investici? Zajímá udržitelnost a společenská odpovědnost firem i jejich zaměstnance? A dá se udržitelnost měřit? Nejen o společenské odpovědnosti firem, sponzorství, grantech a dobrovolnictví, o spolupráci mezi firmami a neziskovými organizacemi, ale i o legislativě a evropské taxonomii, regulacích a ratingových standardech, diskutují: členka představenstva a provozní ředitelka Komerční banky Jitka Haubová, CSR manažer a ředitel Nadace Kooperativy Milan Medek, ESG manažerka developerské skupiny Crestyl Alena Líškay Králíková a předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček.

4. Rozhovor: Zdeněk Sobotka, SOLEK HOLDING Zvládá Evropa svou energetickou transformaci? Jak by měl vypadat ideální energetický mix Česka? A máme kde akumulovat vyrobenou energii? Co je to agrofotovoltaika, jak funguje a kde všude se dá využít? A co jsou go-to zóny? O podnikání v obnovitelných zdrojích energie v latinské americe i u nás, o podpoře zelené energetice, o legislativě, ale také o potřebě rozvoje infrastruktury, hovoří podnikatel a zakladatel mezinárodní energetické společnosti Solek, Zdeněk Sobotka.

Série moderovaných diskuzí a rozhovorů Udržitelné firmy 2023 vznikla za finanční podpory partnerů projektu.

Gereální partner: Skupina ČEZ
Partneři: Mattoni 1873, SOLEK HOLDING, Crestyl, Kooperativa pojišťovna a Urbanity

Vyrobila Tvize 2023
Moderuje Michala Hergetová